Baciki Bliższe

Baciki Bliższe

Lokalnie24.info

PORTAL INFORMACYJNY

Uczniowie z całej Polski rywalizują w konkursie Akademie Przyjaciół Pszczół

Lipno2016-11-30 13:20:33

 Uczniowie z całej Polski rywalizują w konkursie Akademie Przyjaciół Pszczół

Jeszcze do 15 grudnia uczniowie z całej Polski mogą zgłębiać tajniki pszczelego świata oraz walczyć o wyposażenie nowoczesnej pracowni przyrodniczej w konkursie edukacyjnym Akademie Przyjaciół Pszczół: Pszczeli Bohaterowie, organizowanego w ramach programu Z Kujawskim pomagamy pszczołom. Dzięki interaktywnej formule programu, młodzi uczestnicy łącząc naukę z zabawą uczą się o roli owadów pszczołowatych w naszym ekosystemie oraz budują ekologiczną wrażliwość.

O tym, jak ważną rolę w naszym ekosystemie pełnią pszczoły, wiedzą uczniowie jednego z zespołów biorących udział w programie. „Miodowe Ziomki” ze Szkoły Podstawowej w Chotowej (woj. podkarpackie), dzięki wspólnej pracy zdobyli już ponad 11 000 punktów i są na drugim miejscu w Polsce!

Cały czas uczniowie z klas IV-VI mogą pójść w ślady „Miodowych Ziomków” i dołączyć do grona  uczniów z całej Polski, którzy biorą udział w rywalizacji i walczą o atrakcyjne nagrody dla siebie
i szkoły. Organizator przygotował dla nich nowoczesną platformę edukacyjną, pełną interaktywnych zadań i scenariuszy lekcyjnych. Uczestnicy mogą sprawdzić swoje siły, wykonując pszczele misje oraz wykazując się umiejętnościami plastycznymi, wokalnymi oraz dziennikarskimi.

Pani Aniela Dydo, nauczycielka z Chotowej oraz opiekunka zespołu, opowiada o powodach przystąpienia do rywalizacji:

Mieszkamy w regionie mogącym się pochwalić sprzyjającymi - zarówno ludziom, jak i zwierzętom - warunkami przyrodniczymi, mamy dużo lasów, stosunkowo czyste rzeki, cała gmina Czarna może pretendować do miana ekologicznej. Z drugiej strony wiele się słyszy o zagrożeniach dla pszczołowatych. Uznałam, że udział w tym konkursie podniesie wiedzę i świadomość ekologiczną naszych uczniów, a także całej społeczności. Uczniowie znają pszczoły z własnych obserwacji, jednak ich wiedza była raczej bardzo ogólna, nie sięgała poza głównych przedstawicieli tego gatunku. Czasami te owady kojarzyły się im z lękiem, zaś niewiele wiedzieli o tym, jak dużo im zawdzięczamy i to  w wielu dziedzinach życia - mówi.

Do tej pory do zabawy przystąpiło 150 zespołów z całej Polski. Uczestnicy wcielają się w rolę tytułowych pszczelich bohaterów, takich jak Kornutka Odkrywca czy Obrostka Ninja i w formie nauki przez zabawę poznają ciekawy świat owadów pszczołowatych. Uczniowie wykonali łącznie ponad 7500 pszczelich zadań! Organizatorzy liczą, że wiedza o pszczołowatych, którą dzieci zdobędą dzięki udziałowi w programie, zaowocuje w przyszłości i realnie przełoży się na poprawę warunków życia tych pożytecznych owadów. W województwie kujawsko-pomorskim w rankingu prowadzi zespół „Miodożercy” z Zespołu Szkół w Zbójnie!

Ani ja, ani moi koledzy nie żałujemy udziału w tym projekcie. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się wielu bardzo ciekawych rzeczy. Pszczoły kojarzyły się nam zwykle z miodem i produktami typowo spożywczymi. Teraz wiemy, że np. dżinsy, które tak lubimy, to również pośrednio zasługa pszczół. Bez nich nie byłoby wielu popularnych kosmetyków, po które tak chętnie sięgamy, szczególnie my, dziewczyny. Niektóre z nas chciałaby w przyszłości pracować w kosmetologii, a jeśli się to uda, to będziemy z pewnością wykorzystywać naturalne produkty pochodzenia pszczelego – mówi Martyna, uczennica klasy VI.

 

Nauczyciele, którzy zdecydują się na udział w konkursie wciąż mogą rejestrować swoje zespoły na stronie www.pomagamypszczolom.pl. Po rejestracji otrzymają dostęp do atrakcyjnych materiałów edukacyjnych oraz pszczelich zadań konkursowych dla klasy. Natomiast dla uczniów klas 0-3 oraz szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych eksperci programu przygotowali scenariusze zajęć edukacyjnych.

Pięć zwycięskich zespołów w konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół: Pszczeli Bohaterowie” poznamy 5 stycznia.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie internetowej www.pomagamypszczolom.pl oraz na fanpage’ u akcji na Facebooku Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom.

 

 

 

4.95 20
Uczniowie z całej Polski rywalizują w konkursie Akademie Przyjaciół Pszczół 2016-11-30 13:20:33